myKodiko

Forums

Δίκαιο

Οι πιο πρόσφατες ερωτήσεις

Ερωτών
Ερώτηση
Τελευταία Απάντηση
Καλησπέρα σας και Καλή χρονιά! έχει κανείς εικόνα για το τι γίνεται στις περιπτώσει που κάποιος έχων ατομική επιχείρηση θέλει να συστήσει ετερόρρυθμη εταιρεία με τον ίδιο ως ομόρρυθμο; Απαιτείται να αναγράφονται αναλυτικά στο καταστατικό όλα όσα εισφέρει; γιατί στο πρότυπο καταστατικό του νόμου, δεν υπάρχει ως υποχρεωτικό άρθρο οι εισφορές ...
Εμφανίσεις: 80
Απαντήσεις: 0
0 | 0
Θα ήθελα να ρωτήσω, για ποινή που επιβλήθηκε με απόφαση αστυνομικής Αρχής, μετά από προσφυγή η οποία απορρίφθηκε από την Αρχή και κατόπιν προσφυγής στο διοικητικό δικαστήριο, η οποία επίσης απορρίφθηκε, εάν υπάρχει δυνατότητα υποβολής αίτησης θεραπείας. ...
Εμφανίσεις: 114
Απαντήσεις: 0
0 | 0

03/04/2023 14:24
Συμφωνα με το 1611 Α.Κ ο Δικαστικός Συμπαραστάτης Υποχρεούται κάθε χρονο να κάνει απογραφή παρουσία 1 μέλους του Εποπτικού και να συντάσει έκθεση απογραφής προς ενημέρωση όλου του Εποπτικού συμβουλίου. Αν αυτό δεν γίνει με υπαιτιότητα του Δικαστικού Συμπαραστάτη ( λόγω γενικής του άρνησης για οποιαδήποτε επαφή με τα 2/3 του ...
Εμφανίσεις: 841
Απαντήσεις: 1
0 | 0

ΚΕΣΙΔΟΥ ΜΥΡΑ 04/04/2023 15:31 Μεταφορά
Καλησπέρα σας, έχει προκύψει κληρονομιά (υπερχρεωμένη) από συγγενή μου που έχει ως τελευταία κατοικία πόλη της Γερμανίας και μου γνωστοποιήθηκε με επιστολή από το αρμόδιο γερμανικό δικαστήριο. Σε τι ενέργειες θα πρέπει να προβώ, ώστε να την αποποιηθώ και μέσα σε ποια προθεσμία; Εφαρμόζεται εν προκειμένω το Ελληνικό ή το Γερμανικό ...
Εμφανίσεις: 1,613
Απαντήσεις: 1
0 | 0

ΚΑΡΤΣΑΚΛΑ ΦΩΤΕΙΝΗ 12/11/2022 16:58 Μεταφορά
Έχω έναν πελάτη που έχει κατηγορηθεί για ρευματοκλοπή. Στο δελτίο ελέγχου που συμπληρώθηκε από υπάλληλο του ΔΕΔΔΗΕ που ήρθε να ελέγξει, αναφέρθηκε τεκμηριωμένη παρέμβαση στο κάλυμμα του κιβωτίου των ακροδεκτών και αλλάχθηκε ο μετρητής. Με τη δεύτερη επιστολή που του έστειλε ο ΔΕΔΔΗΕ τον καλεί να πληρώσει ένα υπέρογκο ποσό. Ωστόσο ...
Εμφανίσεις: 1,743
Απαντήσεις: 0
0 | 0