myKodiko

Δίοδος σε γειτονικό ακίνητο

Θανούλη Ιωάννα

Δημοσιεύσεις: 0

Δημοσιεύτηκε στις: 28/10/2022 17:47

Είμαι ιδιοκτήτρια ενός οικοπέδου και ο γείτονάς μου μου ζήτησε να του επιτρέπω να διέρχεται από το δικό μου οικόπεδο, προκειμένου να έχει πρόσβαση στο οικόπεδο ιδιοκτησίας του από τον κεντρικό δρόμο της περιοχής. Αφού αρνήθηκα, με προειδοποίησε ότι θα ζητήσει την δίοδο δικαστικά. Μπορεί να το κάνει αυτό; Μπορώ να αμυνθώ με κάποιο τρόπο;

ΚΕΣΙΔΟΥ ΜΥΡΑ

Δημοσιεύσεις: 11

Δημοσιεύτηκε στις: 28/10/2022 18:32

Η περίπτωση που αναφέρετε, αφορά στην λεγόμενη Αγωγή Παροχής Δουλείας Διόδου και προβλέπεται πράγματι στον Αστικό Κώδικα (ΑΚ 1012επ.). Ωστόσο, προκειμένου να ασκήσει επιτυχώς το παραπάνω δικαίωμά του ο γείτονάς σας, θα πρέπει κατ' αρχάς να αποδείξει ότι το ακίνητό του είναι «περίκλειστο», δηλαδή ότι δεν έχει με κανέναν τρόπο πρόσβαση σε δημόσιο δρόμο, ακόμη και αν πρόκειται για αγροτικό δρόμο.

Εάν η προϋπόθεση αυτή πληρούται, θα πρέπει στην συνέχεια να αποδείξει στο αρμόδιο Δικαστήριο ότι το δικό σας ακίνητο είναι το πλέον πρόσφορο για την δίοδό του από τον δημόσιο δρόμο στο οικόπεδό του. Αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει η αιτούμενη δίοδος να είναι η πιο σύντομη, λιγότερο επαχθής και επιζήμια, από ότι αν η διέλευση γινόταν από άλλο, γειτονικό ακίνητο.

Σημαντικό ρόλο παίζουν και άλλοι παράγοντες, όπως, η οικονομική χρησιμότητα του οικοπέδου προς όφελος του οποίου ζητείται η δίοδος, δηλαδή αν αυτό καλλιεργείται ως αγροτεμάχιο κλπ, η οικονομική ζημία που θα υποστεί το δικό σας οικόπεδο, κλπ.

Από την πλευρά σας, εάν βρεθείτε εναγόμενη μίας τέτοιας αγωγής, μπορείτε να επικαλεστείτε την ύπαρξη άλλης προσφορότερης διόδου, μέσου άλλου γειτονικού οικοπέδου, ή την καταχρηστική άσκηση του δικαιώματος του γείτονάς σας, αν λ.χ. για πολλά χρόνια η πρόσβασή του στο οικόπεδό του γινόταν με άλλο, επαρκή, τρόπο.