myKodiko

Παράβαση καθήκοντος

ΑΜΑΝΑΤΙΔΗΣ ΠΑΥΛΟΣ

Δημοσιεύσεις: 6

Δημοσιεύτηκε στις: 30/10/2022 08:59

Είμαι Δημόσιος Υπάλληλος. Μου ήρθε κλήση Υπόπτου για παράβαση του άρθρου 259 του π.κ για παράβαση καθήκοντος . Το αδίκημα τελέστηκε  10.8.2013  .
Το ερώτημα είναι σε πόσα χρόνια υπάρχει παραγραφή του αδικήματος για παράβαση καθήκοντος ?
Να δώσω και κάποιες πρόσθετες πληροφορίες :
- δεν ασκήθηκε σε βάρος μου καμία δίωξη έως σήμερα πειθαρχική είτε ποινική ,
-επίσης ,ο εγκαλών μετά από ποινική δίωξη που είχε ,η οποία ήταν  αποτέλεσμα της δικής μου φορολογικής έρευνας  σε βάρος του με την οποία διώχθηκε ,τελικά αθωώθηκε με βούλευμα 15.10.2022 και έτσι μετά την αθώωσή του στράφηκε εναντίον μου .
Τι  με συμβουλεύετε να κάνω ; 

Θα ήθελα παρακαλώ να μου απαντήσουν  οι ειδικοί νομικοί της ιστοσελίδας σας .

Ευχαριστώ πολύ!

ΚΑΛΑΜΠΟΥΚΑ ΘΕΟΔΟΣΙΑ

Δημοσιεύσεις: 18

Δημοσιεύτηκε στις: 05/11/2022 19:15

Το αδίκημα, ακόμη και αν είχε διαπραχθεί, έχει πλέον παραγραφεί. Η παράβαση Καθήκοντος του ΠΚ 259 είναι πλημμέλημα και, εφόσον δεν έχει ασκηθεί και ποινική δίωξη, παραγράφεται μετά 5 έτη.  

Εφόσον έχετε λάβει κλήση για παροχή εξηγήσεων, μαζί με τα γεγονότα που αναφέρετε παραπάνω θα πρέπει να αναφερθεί και η ένσταση παραγραφής. Σε κάθε περίπτωση, σας συνιστώ να απευθυνθείτε σε δικηγόρο, ώστε να αναλάβει την υπόθεση σας. 

Σαμαράς Αναστάσιος

Δημοσιεύσεις: 12

Δημοσιεύτηκε στις: 05/11/2022 20:10

Ο χρήστης ΘΕΟΔΟΣΙΑ ΚΑΛΑΜΠΟΥΚΑ στις 2022-11-05 19:15:35.0 έγραψε:

Το αδίκημα, ακόμη και αν είχε διαπραχθεί, έχει πλέον παραγραφεί. Η παράβαση Καθήκοντος του ΠΚ 259 είναι πλημμέλημα και, εφόσον δεν έχει ασκηθεί και ποινική δίωξη, παραγράφεται μετά 5 έτη.  

Εφόσον έχετε λάβει κλήση για παροχή εξηγήσεων, μαζί με τα γεγονότα που αναφέρετε παραπάνω θα πρέπει να αναφερθεί και η ένσταση παραγραφής. Σε κάθε περίπτωση, σας συνιστώ να απευθυνθείτε σε δικηγόρο, ώστε να αναλάβει την υπόθεση σας. 

Τί γίνεται στην περίπτωση που υποβληθεί ένσταση και δεν γίνει δεκτή δεν είναι παράνομο;

Και τί δυνατότητες έχει αυτός που θα λάβει την παροχή εξηγήσεων να την απορρίψει;

Εάν απορριφθεί θα πρέπει η απόρριψη να είναι τεκμηριωμένη ή μπορεί έτσι απλά να κάνει την απόρριψη;

Μπορεί κάποιος να κάνει ένσταση στην απόρριψη καιν ναι που μπορεί να απευθυνθεί;

ΑΜΑΝΑΤΙΔΗΣ ΠΑΥΛΟΣ

Δημοσιεύσεις: 6

Δημοσιεύτηκε στις: 06/11/2022 15:34

Σύμφωνα με το ΚΠΔ άρθρο 59 παρ.3 :"Στις περιπτώσεις που υποβάλλεται μήνυση ή έγκληση σε βάρος των οργάνων ελέγχου της Εθνικής Αρχής Διαφάνειας για παράβαση των άρθρων 224, 229, 242, 259, 362, 363 ΠΚ, που τέλεσαν με πόρισμα, έκθεση ή κατάθεση κατά τη διάρκεια επιθεώρησης ή ελέγχου ή εξαιτίας αυτών, ο εισαγγελέας πλημμελειοδικών, μετά την προκαταρκτική εξέταση ή την ένορκη διοικητική εξέταση, αναβάλλει με πράξη του κάθε περαιτέρω ενέργεια έως το τέλος της ποινικής δίωξης που ασκήθηκε κατά του υπαιτίου με βάση την έκθεση, το πόρισμα ή την κατάθεση των ανωτέρω, κατόπιν σύμφωνης γνώμης του εισαγγελέα εφετών."

αυτή η παράγραφος έχει ισχύ εν προκειμένω ?