myKodiko

Ζητώ τη συνδρομή σας

Ζέρβας Αθανάσιος

Δημοσιεύσεις: 0

Δημοσιεύτηκε στις: 29/10/2022 05:38

Η πρώην μου έχει την επιμέλεια της κόρης μας. Τον τελευταίο καιρό ανεβάζει συνέχεια φωτογραφίες του παιδιού στο διαδίκτυο, στα social media και όταν της ζήτησα να σταματήσει να το κάνει μου απάντησε ότι είναι κόρη της και μπορεί να κάνει ό,τι θέλει. Δε μου αρέσει καθόλου να φαίνεται το πρόσωπο του παιδιού μου στο διαδίκτυο και να μπορεί να τη δει ο καθένας. Τι μπορώ να κάνω για να τη σταματήσω;

ΚΑΛΑΜΠΟΥΚΑ ΘΕΟΔΟΣΙΑ

Δημοσιεύσεις: 18

Δημοσιεύτηκε στις: 29/10/2022 16:26

Η ανάρτηση φωτογραφιών του ανήλικου τέκνου σας εμπίπτει στο πεδίο της γονικής μέριμνας και όχι της επιμέλειας αυτής και ως εκ τούτου η πρώην σύζυγός σας θα έπρεπε να ζητήσει την άδειά σας για να προβεί σε μία τέτοια πράξη.  

 

Πιο συγκεκριμένα, η ανάρτηση αποτελεί δημοσίευση και η διάδοση της σε οποιονδήποτε χρήστη του ίδιου διαδικτυακού τόπου επικοινωνίας προσβάλει το δικαίωμα αυτής στην εικόνα της, η οποία αποτελεί έκφανση του δικαιώματος της προσωπικότητας της. Περαιτέρω η ανάρτηση της φωτογραφίας σε διαδικτυακό τόπο, η οποία αποτελεί προσωπικό δεδομένο, συνιστά, αφού έγινε από τη μητέρα της χωρίς τη συγκατάθεσή σας, αυτοματοποιημένη παράνομη επεξεργασία του έτσι δημιουργηθέντος «αρχείου», με αποτέλεσμα η συμπεριφορά της να αποτελεί παράβαση και των σχετικών διατάξεων του ν. 4624/2019 περί προστασίας προσωπικών δεδομένων (ΜΠΑθ 3085/2016, Τράπεζα Νομικών Πληροφοριών ΔΣΑ ΙΣΟΚΡΑΤΗΣ).

 

Συνεπώς μπορείτε να ζητήσετε με τη διαδικασία των ασφαλιστικών μέσων κατά της πρώην συζύγου σας, να υποχρεωθεί να διαγράψει τις φωτογραφίες του ανήλικου τέκνου σας από τους λογαριασμούς της στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης και σε όποιο άλλο μέσο έχει δημοσιεύσει φωτογραφίες της και να απέχει στο μέλλον από την ανάρτηση φωτογραφιών της.