myKodiko

Forums

Έλεγχος σε επιχείρηση εστίασης

Σαμαράς Αναστάσιος

Δημοσιεύσεις: 12

Δημοσιεύτηκε στις: 31/10/2022 12:31

Σε πρόσφατο έλεγχο που μου έγινε από την εφορία για επιχείρηση εστίασης που διαθέτω και συγκεκριμένα για γυράδικο, ο ελεγκτής που έκανε τον έλεγχο μου βεβαίωσε φόρο μαζί με τις προσαυξήσεις 60.000€ !!!!!!

Η απόφασή του βασίστηκε στις αγορές προϊόντων που είχα κάνει και συγκεκριμένα αγορές κρέατος. Υπολόγισε δε ότι για κάθε γύρο που πουλούσα χρησιμοποιούσα συγκεκριμένη ποσότητα κρέατος π.χ. 50gr και συνεπώς από τις ποσότητες κρέατος μου καταλόγισε μη έκδοση αντίστοιχων φορολογικών στοιχείων.

Με τις προσαυξήσεις και τους τόκους προέκυψε το παραπάνω ποσό.

Εγώ όμως δεν ζυγίσω το κρέας σε κάθε μερίδα έτσι δεν είναι πάντα 50γρ αλλά περισσότερο. Επιπλέον το κρέας που περισσεύει δεν το κρατάω για την επόμενη ημέρα αλλά το πετάω.

Μπορώ να κάνω ενδικοφανή προσφυγή επειδή θεωρώ ότι η απόφαση του ελεγκτή είναι αυθαίρετη; κι αν ναι θα πρέπει πρώτα να πληρώσω ένα ποσό (το οποίο δεν έχω) για να προσφύγω;



ΚΑΛΑΜΠΟΥΚΑ ΘΕΟΔΟΣΙΑ

Δημοσιεύσεις: 18

Δημοσιεύτηκε στις: 18/11/2022 19:48

 Με την άσκηση της ενδικοφανούς προσφυγής αναστέλλεται η καταβολή του ποσοστού 50% του αμφισβητούμενου ποσού που προέκυψε με την έκδοση της προσβαλλόμενης πράξης, με την προϋπόθεση ότι έχει καταβληθεί το υπόλοιπο ποσοστό 50%.

Ωστόσο, έχετε το δικαίωμα να ασκήσετε αίτηση αναστολής για όλο το ποσό. Το αίτημα αναστολής είτε συμπεριλαμβάνεται στο έγγραφο της ενδικοφανούς προσφυγής, είτε υποβάλλεται αυτοτελώς με ιδιαίτερο έγγραφο που κατατίθεται την ίδια ημέρα με την άσκηση της ενδικοφανούς προσφυγής.