myKodiko

ΔΗΜΟΣΙΟΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΣΕ ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΕΚΤΟΣ ΑΣΕΠ ΠΡΙΝ ΤΗ ΠΕΝΤΑΕΤΙΑ

Glvs Dimitris

Δημοσιεύσεις: 2

Δημοσιεύτηκε στις: 22/03/2024 21:33

Καλησπέρα σε όλους . Τον Νοέμβρη του 2023 διορίστηκα ως ΔΕ υπαλληλος σε υπηρεσία του δημοσίου, αφότου συμμετείχα σε προκήρυξη του ΑΣΕΠ (9Κ/2021).
Ένα μήνα μετά, στα μέσα Δεκεμβρίου (2023) κατέθεσα αίτηση σε προκήρυξη που εκδόθηκε από το αρχηγείο της Πυροσβεστικής για συγκεκριμένη μονάδα (εκτός ΑΣΕΠ η συγκεκριμένη προκήρυξη, όπου δεν υφίστανται εκεί εκπαιδευτικές βαθμίδες δηλ. ΔΕ, ΤΕ κλπ., παρά μόνο οι βαθμοί της ιεραρχίας του σώματος). Επίσης στην εν λόγω προκήρυξη της Πυροσβεστικής δεν υπήρχε το κώλλυμα του ν.4765/21 και στους οριστικούς πίνακες είμαι στους επιτυχόντες.

Τα ερωτήματά μου είναι τα εξής:


1. Σε περίπτωση που θα θελήσω να συνεχίσω τη καριέρα μου στη Πυροσβεστική, θα πρέπει πρώτα να δηλώσω παραίτηση από τη θέση που κατέχω τώρα ή γίνεται αυτοδίκαια η μετάταξή μου?

2. Υπάρχει περίπτωση να υπάρξει κώλυμα κατάταξης και να χάσω και τις δυό δουλειές, καθώς δεν έχω συμπληρώσει πενταετία στο δημόσιο?

Σας ςυχαριστώ πολύ.


Θεοδωρίδης Δημήτρης

Δημοσιεύσεις: 248

Δημοσιεύτηκε στις: 26/03/2024 09:39

Θα σας παραπέμψω στο https://www.kodiko.gr/nomothesia/document/152582/nomos-3528-2007#Άρθρο_35|152725 παράγραφος 3 αλλά καλά είναι να κάνετε μία επικοινωνία με τη διεύθυνση προσωπικού που υπάγεστε.

Glvs Dimitris

Δημοσιεύσεις: 2

Δημοσιεύτηκε στις: 26/03/2024 10:10

Ο χρήστης Δημήτρης Θεοδωρίδης στις 2024-03-26 09:39:36.0 έγραψε:

Θα σας παραπέμψω στο https://www.kodiko.gr/nomothesia/document/152582/nomos-3528-2007#Άρθρο_35|152725 παράγραφος 3 αλλά καλά είναι να κάνετε μία επικοινωνία με τη διεύθυνση προσωπικού που υπάγεστε.

Καλημέρα σας και σας ευχαριστώ για την ανταπόκρισή σας. Ήδη έχω υποβάλλει την αίτηση παραίτησής μου και βρίσκομαι εν αναμονή κλήσης προς κατάταξη από το πυροσβεστικό σώμα. Αυτό πάντως που συμπεραίνω είναι ότι, τα κωλλύματα συμμετοχής σε προκήρυξη, υφίστανται μόνο εντός προκηκυρήξεων του ΑΣΕΠ και μεταξύ αυτών (υπό ορισμένες συνθήκες και αυτά) και όχι όταν τη προκήρυξη την εκδίδει κάποιος άλλος φορέας (π.χ. Σώματα ασφαλείας), καθώς ο ένστολος δεν υπάγεται στον δημοσιουπαλληλικό κώδικα.

Θεοδωρίδης Δημήτρης

Δημοσιεύσεις: 248

Δημοσιεύτηκε στις: 26/03/2024 14:33

Απλά εάν για κάποιο λόγο "κολλήσει" η δεύτερη πρόσληψη μήπως θα μείνετε στο αέρα;

Κάνω λίγο το συνήγορο του διαβόλου

Glvs Dimitris

Δημοσιεύσεις: 2

Δημοσιεύτηκε στις: 26/03/2024 15:36

Ο χρήστης Δημήτρης Θεοδωρίδης στις 2024-03-26 14:33:16.0 έγραψε:

Απλά εάν για κάποιο λόγο "κολλήσει" η δεύτερη πρόσληψη μήπως θα μείνετε στο αέρα;

Κάνω λίγο το συνήγορο του διαβόλου

Και πολύ καλά κάνετε και μου το τονίζετε. Η αλήθεια είναι ότι εαν δεν υπάρξει κάποιο νεότερο σχετικά με τη πρόσληψή μου στο ΠΣ, πολύ απλά δεν υποβάλλω την δεύτερη παραίτησή μου στην υπηρεσία που ήδη βρίσκομαι και αναιρώ την πρώτη που ήδη έχω υποβάλλει. Πάντως για ποιους λόγους θα μπορούσε να κολλήσει μια πρόσληψη?

Θεοδωρίδης Δημήτρης

Δημοσιεύσεις: 248

Δημοσιεύτηκε στις: 27/03/2024 08:31

Ο χρήστης Dimitris Glvs στις 2024-03-26 15:36:52.0 έγραψε:

Και πολύ καλά κάνετε και μου το τονίζετε. Η αλήθεια είναι ότι εαν δεν υπάρξει κάποιο νεότερο σχετικά με τη πρόσληψή μου στο ΠΣ, πολύ απλά δεν υποβάλλω την δεύτερη παραίτησή μου στην υπηρεσία που ήδη βρίσκομαι και αναιρώ την πρώτη που ήδη έχω υποβάλλει. Πάντως για ποιους λόγους θα μπορούσε να κολλήσει μια πρόσληψη?

Έχει τύχει σε διαγωνισμό του ΑΣΕΠ για την ΑΑΔΕ να γίνουν οι προσλήψεις μετά από 2 χρόνια