Forums

Φορολογική ενημερότητα

Μοσχόπουλος Παναγιώτης

Δημοσιεύσεις: 12
Τοποθεσία: Τρίκαλα, Ελλάδα
Δημόσιος Υπάλληλος

Δημοσιεύτηκε στις: 31/10/2022 09:18

Ο γιος μου είναι 23 ετών δεν έχει κάνει ποτέ φορολογική δήλωση.

Έχει στην κατοχή του ένα ακίνητο που κληρονόμησε από τον παππού του.

Κατά την πώληση του ανωτέρω ακινήτου ζητήται φορολογική ενημερότητα από το συμβολαιογράφο όμως δεν είναι δυνατή η έκδοση επειδή δεν έχει υποβάλλει φορολογικές δηλώσεις την τελευταία 5ετία.

Για να πάρει τη φορολογική ενημερότητα θα πρέπει να υποβάλλει μηδενικές εκπρόθεσμες δηλώσεις;

Πουλοπούλου Ευανθία

Δημοσιεύσεις: 8

Δημοσιεύτηκε στις: 31/10/2022 09:25

Επειδή δεν είχε εισόδημα τα τελευταία χρόνια δεν ήταν υπόχρεος σε υποβολή φορολογικής δήλωσης.

Για να πάρετε τη φορολογική ενημερότητα θα πρέπει να προσκομίσετε 5 υπεύθυνες δηλώσεις, μία για κάθε έτος, υπογεγραμμένες από τον γιο φυσικά.

θα τις βρείτε στον ιστότοπο της myAADE, επιλέγοντας τις αντίστοιχες επιλογές από το κείμενο που υπάρχει σε κάθε δήλωση και στη συνέχεια να υποβληθούν στο τμήμα Εσόδων της αντίστοιχης ΔΟΥ.

Αυτοί είναι υποχρεωμένοι να δεχθούν τις υπεύθυνες δηλώσεις και να σας προσκομίσουν την αντίστοιχη φορολογική ενημερότητα.

Σαμαράς Αναστάσιος

Δημοσιεύσεις: 12

Δημοσιεύτηκε στις: 31/10/2022 09:26

Ο χρήστης Ευανθία Πουλοπούλου στις 2022-10-31 09:25:21.0 έγραψε:

Επειδή δεν είχε εισόδημα τα τελευταία χρόνια δεν ήταν υπόχρεος σε υποβολή φορολογικής δήλωσης.

Για να πάρετε τη φορολογική ενημερότητα θα πρέπει να προσκομίσετε 5 υπεύθυνες δηλώσεις, μία για κάθε έτος, υπογεγραμμένες από τον γιο φυσικά.

θα τις βρείτε στον ιστότοπο της myAADE, επιλέγοντας τις αντίστοιχες επιλογές από το κείμενο που υπάρχει σε κάθε δήλωση και στη συνέχεια να υποβληθούν στο τμήμα Εσόδων της αντίστοιχης ΔΟΥ.

Αυτοί είναι υποχρεωμένοι να δεχθούν τις υπεύθυνες δηλώσεις και να σας προσκομίσουν την αντίστοιχη φορολογική ενημερότητα.

Τα ίδια έκανα κι εγώ για την κόρη μου αλλά από το τμήμα Εσόδων με έστειλαν στο τμήμα Εισοδήματος για έλεγχο των υπεύθυνων δηλώσεων

Πουλοπούλου Ευανθία

Δημοσιεύσεις: 8

Δημοσιεύτηκε στις: 31/10/2022 09:40

Ο χρήστης Αναστάσιος Σαμαράς στις 2022-10-31 09:26:47.0 έγραψε:

Τα ίδια έκανα κι εγώ για την κόρη μου αλλά από το τμήμα Εσόδων με έστειλαν στο τμήμα Εισοδήματος για έλεγχο των υπεύθυνων δηλώσεων

Αυτό που έκαναν είναι μία τακτική που εφάρμοζαν οι ΔΟΥ πριν πολλά χρόνια.

Bάση της ΔΕΑΦ 1077373 ΕΞ 2015 

...Με την παρούσα γίνεται δεκτό ότι για τις ανωτέρω περιπτώσεις ο ενδιαφερόμενος αποδεικνύει τη μη υποχρέωση υποβολής δήλωσης Φορολογίας Εισοδήματος, όπως αυτή προκύπτει από τις εκάστοτε ισχύουσες διατάξεις φορολογίας εισοδήματος, με την κατάθεση υπεύθυνης δήλωσης του Ν.1599/1986 στο οικείο τμήμα της Δ.Ο.Υ.. Η υπεύθυνη δήλωση, είτε υποβάλλεται από τον ίδιο τον ενδιαφερόμενο, είτε από νόμιμα εξουσιοδοτημένο τρίτο πρόσωπο, πρέπει να φέρει τη βεβαίωση του γνησίου της υπογραφής του δηλούντος από οποιαδήποτε Διοικητική αρχή ή ΚΕΠ, σύμφωνα με τα οριζόμενα στην αρίθμ. Δ6Γ 1091609 ΕΞ/5.6.2013 απόφαση του Υπουργού Οικονομικών. Αντίγραφο της δήλωσης αυτής θα αποστέλλεται στο τμήμα συμμόρφωσης της Δ.Ο.Υ προκειμένου να γίνει δειγματοληπτικός έλεγχος σύμφωνα με τα οριζόμενα στις διατάξεις των παρ. 4 του άρθρου 8 του Ν.1599/86 /ΦΕΚ Α΄75 και παρ.3 του άρθρου 10 του Ν. 3230/2004 (ΦΕΚ Α΄ 44)...


Συνεπώς είναι υποχρεωμένο το τμήμα Εσόδων να δεχθεί τις υπεύθυνες δηλώσεις να σας δώσει τη φορολογική ενημερότητα και με βάση της διατάξεις της ανωτέρω Διάταξης να κάνει δειγματοληπτικό έλεγχο στέλνοντας κάποιες στο τμήμα Φορολογικής Συμμόρφωσης.