myKodiko

Ίδρυση ιδιωτικού Παιδικού Σταθμού και Νηπιαγωγείου

Κοτσώρη Βίκυ

Δημοσιεύσεις: 0

Δημοσιεύτηκε στις: 19/03/2023 12:43

Καλησπέρα, προτίθεμαι να ιδρύσω ιδιωτικό παιδικό σταθμό και νηπιαγωγείο σε κοινό κτίριο (συστεγαζόμενα). Δεν με αφορά το βρεφικό κομμάτι, παρά μόνο οι ηλικίες 2,5-6. Είμαι Νηπιαγωγός ΠΕ60. Έχω κάποιες ερωτήσεις σχετικά που δεν μου είναι σαφείς από τα ΦΕΚ.

1. Μπορώ να ξεκινήσω καταθέτοντας άδεια και για τα δύο (παιδικός και νηπιαγωγείο) παράλληλα (συστεγαζόμενα της ίδιας ιδιοκτησίας) ή απαιτείται να έχω πρώτα εξασφαλίσει την άδεια του παιδικού;

2. Στον φάκελο κατάθεσης για την άδεια λειτουργίας χρειάζεται να έχει γίνει ίδρυση της επιχείρησης, άρα να κατατεθεί και το ενοικιαστήριο και να δηλωθεί η έδρα; Μοιάζει απόλυτα λογικό, αλλά δεν το βρίσκω κάπου καταγεγραμμένο στις προϋποθέσεις και τα δικαιολογητικά. 

3. Υπάρχει κάποιος ελάχιστος αριθμός παιδιών που θα πρέπει να δηλωθεί εξ αρχής σε καθεμία από τις δύο άδειες; Μπορεί  η αναλογία αυτού του αριθμού να αλλάξει στην πορεία (εφόσον είναι συστεγαζόμενα της ίδιας ιδιοκτησίας). π.χ. αν υπάρχει άδεια για 10 παιδιά στον παιδικό και 10 στο νηπιαγωγείο, μπορεί να λειτουργήσει κάποια χρονιά με 7 και 13 αντίστοιχα;

4. Μπορεί η διευθύντρια να είναι και η μόνη εκπαιδευτικός στο νηπιαγωγείο, εφόσον είναι μικρής δυναμικότητας και πληροί τις αναλογίες παιδιών- εκπαιδευτικών; Ποιες είναι οι προϋποθέσεις και τα προσόντα για τον διορισμό διευθυντή σε ιδιωτικό νηπιαγωγείο; Το ΦΕΚ λέει αντίστοιχα με του δημοσίου. Ποια είναι αυτά;

5. Το διδακτικό προσωπικό που θα προσληφθεί στο νηπιαγωγείο, πέραν του διευθυντή, είναι απαραίτητο να κατέχει τίτλο σπουδών νηπιαγωγού ΠΕ60; Το διδακτικό προσωπικό που θα προσληφθεί στον παιδικό σταθμό, είναι απαραίτητο να έχει κάποιον συγκεκριμένο τίτλο σπουδών;

6. Ποιο είναι το νομικό πλαίσιο για την διοργάνωση και λειτουργία πολιτιστικών, ψυχαγωγικών, αθλητικών, εκπαιδευτικών εργαστηρίων και δραστηριοτήτων στον υφιστάμενο χώρο, σε μέρες και ώρες που δεν λειτουργεί το σχολείο;

Ευχαριστώ θερμά για την απάντηση μέρους ή και του συνόλου των ερωτήσεων.


ΚΑΛΑΜΠΟΥΚΑ ΘΕΟΔΟΣΙΑ

Δημοσιεύσεις: 18

Δημοσιεύτηκε στις: 24/03/2023 13:03

Καλησπέρα σας!

επειδή η έναρξη επιχειρηματικής δραστηριότητας έχει και παράγοντες που επηρεάζονται από την εκάστοτε περίπτωση, όπως φαίνεται και από τις ερωτήσεις σας, καλό θα ήταν να συμβουλευτείτε έναν ειδικό (δικηγόρο) για να σας ολοκληρώσει τη διαδικασία.

Με εκτίμηση